A biztonságra Csernobil tragédiája emlékeztet. A nukleáris ipar most megújult erővel hirdeti a fenti ígéreteket, a klímaváltozás elleni küzdelem letéteményesének szerepében tetszelegve, gőzerővel hangoztatja a „nukleáris reneszánsz" eljövetelét - olvasható az Energia Klub legújabb kiadványában, amelyet a csernobili katasztrófa évfordulójára időzített nemzetközi konferencián mutatnak be a nyilvánosságnak.

Magyarországéhoz hasonló problémákkal néz szembe számos külföldi ország is, amelyeknek atomprogramját alkotó atomerőművek a működésük vége felé közelednek. A kormányok azzal a hatalmas problémahalmazzal, amit a nukleáris hulladék és az óriásira rúgó költségek okoznak, nem tudnak mit kezdeni, ezért a legtöbb európai országban már nem építenek új atomerőműveket.
A kiadványban az Egyesült Államokban, Finnországban és Kelet-Európában épülő valamint nem épülő reaktorok példáján keresztül mutatják be azokat - a nukleáris ipar által elbagatellizált - tényeket és alábecsült adatokat, amelyek a nukleáris ipar az atomenergia mindenekfelettiségét hirdető tanait árnyalják vagy totálisan cáfolják.
A konferencián nemzetközi trendekrol, a külföldi kormányok beruházási óvatosságáról, erőműépítkezések leállításáról, a nukleáris energia gazdaságosságáról, a paksi reaktorok biztonságosságáról angol és osztrák szakértők tartanak előadásokat. Angol, magyar szinkrontolmácsot biztosítunk.
Az atomenergia esélyei a XXI. században
Nemzetközi konferencia
2008. április 23., 10-14 óráig,
Aranytíz, 1051 Bp. Arany János u. 10. Leonardo terem
Program:
Megnyitó
Az atomenergia esélyei a XXI. században című kiadvány rövid bemutatója
(Perger András, Energia Klub)
Az atomenergia gazdasága (Steve Thomas, Greenwich Egyetem, Services International Research Unit)
A VVER típusú reaktorok biztonsága (Wolfgang Kromp, Bécsi Egyetem, Kockázatkutatási Intézet)
Atomenergia és klímaváltozás (Kardos Péter, Energia Klub)